Wyzwalacze ataków - dieta

Złe odżywianie, niski poziom cukru we krwi.

Czy zmiana tego, co jem, może poprawić kontrolę ataków epilepsji ?

Żywność może zmieniać funkcje mózgu, ale rzetelne informacje na temat konkretnych zaleceń są ograniczone. Wiemy, że bardzo niski poziom cukru we krwi może powodować ataki u niektórych osób, zwłaszcza u osób z cukrzycą, które przyjmują za dużo insuliny. Jeśli masz epilepsję, uzasadnione jest regularne spożywanie posiłków i stosowanie zrównoważonej diety. Nie ma jednak dowodów na to, że łagodne spadki poziomu cukru we krwi, które są powszechnie określane jako "hipoglikemia", mają jakikolwiek związek z atakami epilepsji.

Czy witaminy, zioła lub aminokwasy mogą pomóc w leczeniu ataków epilepsji ?

Badania naukowe nie były w stanie potwierdzić doniesień osób, które wydawały się reagować na te substancje. Pojedyncze raporty z kilku przypadków mogą wprowadzać w błąd. Nie powinniśmy ignorować obiecujących terapii, ale ludzie z epilepsją byli mądrzy, gdyby nie podjęli leczenia, dopóki nie pojawi się jakiś solidny dowód, że to działa. Większość suplementów diety to w rzeczywistości leki. Prawdopodobnie większość z nich nie ma rzeczywistego wpływu na kontrolę ataków, ale mogą mieć skutki uboczne, a niektóre mogą być niebezpieczne.

Czy niedobory witamin powodują lub nasilają ataki epilepsji ?

Jedynym niedoborem witaminy, o którym wiadomo, że powoduje lub nasila ataki, jest niedobór witaminy B6 (pirydoksyny). Ten niedobór występuje głównie u noworodków i niemowląt i powoduje ataki, które są trudne do kontrolowania. W niektórych przypadkach lekarz może podać dziecku witaminę poprzez IV podczas rejestrowania EEG. Jeśli EEG się poprawi, oznacza to, że występuje niedobór B6. Niektórzy lekarze mogą również spróbować witaminy B6 u starszych dzieci z atakami trudnymi do opanowania, ale nie ma solidnych dowodów, że będzie to pomocne.

Czy niski poziom minerałów w organizmie wpływa na aktywność ataków ?

Minerały są niezbędnymi składnikami odżywczymi. Niski poziom minerałów, sodu, wapnia i magnezu może zmieniać aktywność elektryczną komórek mózgowych i powodować ataki epilepsji.

Jakie czynniki powodują niski poziom minerałów w organizmie ?

Niedobór minerałów jest rzadki, chyba że istnieje poważne ogólne niedożywienie, ale następujące czynniki mogą wpływać na poziom minerałów w organizmie:

   Niski poziom sodu może być spowodowany przez leki takie jak diuretyki (pigułki wodne) lub karbamazepina i okskarbazepina (Tegretol, karbatrol, Trileptal), przez nadmierne spożycie wody lub zaburzenia hormonalne.

   Niski poziom wapnia najczęściej wynika z choroby nerek lub zaburzeń hormonalnych. Mogą być również powiązane z niskim poziomem magnezu.

   Niski poziom magnezu może być wynikiem przewlekłego nadużywania alkoholu i złego odżywiania. Niski poziom magnezu może prowadzić do ataków, a także może powodować niski poziom wapnia.

Czy powinienem brać dodatkowe minerały ?

Osoby cierpiące na epilepsję bardzo rzadko potrzebują dodatkowego sodu, wapnia lub magnezu do kontroli ataków. Jeśli Twój lekarz stwierdzi, że masz niski poziom w organizmie i nie rozpoznano żadnego podstawowego zaburzenia, rozsądne może być zmienienie diety lub spożycie suplementu mineralnego. Przyjmowanie dodatkowych dawek niektórych minerałów może pomóc w zapobieganiu skutkom ubocznym, które mogą wynikać z długotrwałego stosowania niektórych leków na epilepsję. Sprawdź szczegółowe informacje o lekach, które bierzesz, aby sprawdzić, czy dotyczy to Ciebie.

   źródło - Epilepsja.eu