Objawy i pierwsza pomoc
Takie sytuacje się zdażają, lecz nie potwierdza to choroby. Osoby chore na epilepsję z lekkimi atakami, potwierdza lekarz neurolog oraz badanie EEG (elektroencefalografia).
Osoba chora nie kontroluje swojej świadomości i jest przytomna! W mózgu trwają wyładowania elektryczne, odpowiedzialne za funkcje świadomości, zmysłów, odczuć, poczucia czasu, miejsca w którym się znajduje.
Ataki ruchowe – zaburzenia ruchu, mowy, czasem drgania kończyn ciała, bądź kącika ust.
Ataki częściowe ruchowe proste – inaczej ataki Jacksona. Najczęściej zaczynają się rytmicznym drganiem kciuka, palca wskazującego, kącika ust lub palucha po przeciwnej stronie ciała w stosunku do umiejscowienia ogniska (gdyż prawa półkula mózgu odpowiada za lewą stronę ciała i na odwrót).
Ataki zmysłowe – polegające na rozmaitych doznaniach słuchowych, wzrokowych, węchowych, czuciowych bądź smakowych. Mają one zwykle dość charakterystyczny i stereotypowy przebieg.
Ataki czuciowe proste – drętwienie bądź mrowienie różnych części ciała. Tego rodzaju ataki często przechodzą w ataki częściowo ruchowe proste (Jacksona) lub w drgawki uogólnione.
Ataki mieszane – ataki, w których występują objawy więcej niż dwóch rodzajów wymienionych powyżej.
Ataki z objawami psychicznymi - (np. z omamami, afektywne).
Ataki z objawami autonomicznymi - (np. napadowe dolegliwości w nadbrzuszu lub z objawami źrenicznymi).
Ataki o początku częściowym prostym i z dołączającymi się zaburzeniami świadomości.
Ataki z zaburzeniami świadomości od początku.
Ataki z automatyzmami.
Ataki skroniowe - efekt wyładowań w płacie skroniowym mózgu.
Ataki czołowe - częściowe złożone.
Ataki potyliczne - z zaburzeniami świadomości.