O chorobie

Życie z epilepsją

ŻYCIE Z EPILEPSJĄ

Konsekwencje życia z epilepsją są ważne dla chorych.

Wiele osób zgłasza dobry stan zdrowia mimo ataków, jednak większość uważa, że ataki drgawkowe negatywnie wpływają na ich stan zdrowia w różnych aspektach:

   Ataki epilepsji mogą prowadzić do obrażeń i wypadków tj. złamania kości, urazy głowy, pogryziony język.

   Niektóre leki przeciwpadaczkowe mogą wpływać na myślenie, nastrój, zdrowie kości.

   Inne stany chorobowe związane z epilepsją mogą powodować więcej problemów niż same ataki np. cukrzyca, depresja.

   Wstyd w otoczeniu najbliższych, współpracowników, przyjaciół, rodziny.

3 łatwe kroki do leczenia epilepsji

Życie z epilepsją

Sposoby leczenia

FARMAKOTERAPIA.

Ścisłe leczenie epilepsji przy użyciu leków, stosowanych regularnie o konkretnych godzinach. Leki w przypadku cięzkiej epilepsji, muszą być podawane ściśle w różnych dawkach, ustalanych przez lekarza neurologa. Niewielkie spóźnienie np. dwóch godzin może wywołać atak epilepsji. Systematyka jest bardzo ważna.

ZABIEGI CHIRURGICZNE.

Dostępne są różne operacje dla różnych typów epilepsji. Najpopularniejszą jest głęboka stymulacja mózgu, a konkretnie jądra przedniego wzgórza za pomocą implantu montowanego w czaszce pacjenta - stymulator nerwu błędnego. Natomast inne operacje chirurgiczne polegają na: resekcji płata czołowego, cięcie zewnątrzoponowe (czołowe, ciemieniowe, potyliczne)...

TERAPIA DIETETYCZNA.

Pozwalająca kontrolować ataki epilepsji, zwykle jest połączona z farmakoterapią. Zalecana przez lekarzy jest dieta ketogeniczna o wysokiej zawartości tłuszczu i niskiej ilości węglowodanów. Tego typu połączenie terapii musi być monitorowane przez lekarz neurologa oraz dietetyka i może pomóc w kontroli ataków u niektórych osób.

Niebezpieczne urazy głowy

Mózg, czyli centrum choroby jest szczególnie narażony na obrażenia fizyczne

Urazy czaszki i języka

Podczas cięzkich ataków epilepsji, jakimi są ataki uogólnione toniczno kloniczne ( dawniej grand mal ), występuje nagła utrata przytomności w której upadek z pozycji stojącej do leżęcej może uszkodzić najbardziej głowę pacjenta o przedmioty w jego otoczeniu np. krawężnik, zlew, biurko. Następnie po utracie przytomności, nazywanej fazą toniczną i trwającą około minuty, następuje faza kloniczna. W trakcie fazy klonicznej występują bardzo silne drgawki i niekontrolowane ruchy. Drgawki są na tyle silne, że leżący pacjet uderza głową o podłoże na którym leży, również w tej fazie pacjent może doznać urazów głowy leżąc np. na chodniku lub w wannie, uderzając głową przez następne kilka minut, fazy klonicznej.

Dlaczego drgawki ?

Są efektem impulsów elektrycznych wysyłanych z mózgu

Mózg i epilepsja

KAŻDY mózg ma potencjał do wykorzystania. Epilepsja jest chorobą lub zaburzeniem mózgu powodującym nawracające ataki.

Mózg zawiera miliardy komórek nerwowych zwanych neuronami, które komunikują się ze sobą poprzez wysyłanie i odbieranie impulsów elektrycznych. Atak występuje, gdy pobudzona zostanie nadmierna aktywność elektryczna, która tymczasowo przerywa normalne funkcjonowanie mózgu. Atak jest zakłóceniem łączności elektrycznej między neuronami.