Zdrowy sen to podstawa życia z epilepsją.
Tak, może. Ataki są bardzo wrażliwe na wzorce snu. Niektórzy ludzie mają pierwsze i jedyne ataki w swoim życiu np. po tym, jak długo nie śpią. Jeśli chorujesz na epilepsję, brak "dobrego snu" sprawia, że masz większe prawdopodobieństwo wystąpienia ataków. Możesz nawet zwiększyć intensywność i długość ataków. Niektóre formy epilepsji są szczególnie podatne na problemy ze snem.
Sen może wpływać na ataki na wiele różnych sposobów. Podczas normalnych cykli snu i czuwania zachodzą zmiany w elektrycznej i hormonalnej aktywności mózgu. Zmiany te mogą być związane z tym, dlaczego niektórzy ludzie mają więcej ataków podczas snu niż inni, i dlaczego brak dostatecznej ilości snu może wywołać ataki.
Ataki niektórych chorych ludzi są ściśle związane z ich snem. Mogą mieć wszystkie ataki podczas snu, zasypiania lub budzenia się. Dla innych sen nie musi być powszechnym wyzwalaczem lub skojarzenie ich jest mniej jasne. Na przykład brak wystarczającej ilości snu może wywołać ataki tylko wtedy, gdy inne wyzwalacze również się pojawiają.
Brak wystarczającej ilości snu Nie ma magicznej liczby godzin snu, którą każdy powinien odespać. Niektórzy ludzie radzą sobie dobrze po 5 godzinach snu w nocy, inni potrzebują od 8 do 10 godzin lub więcej. Ogólnie rzecz biorąc, co najmniej 7-8 godzin snu w nocy jest uważane za "dobry sen", ale jakość snu również musi być brana pod uwagę. Jeśli ludzie śpią znacznie mniej niż przez dłuższy czas, prawdopodobnie są pozbawieni snu i nie śpią dobrze.
Brak snu "dobrej jakości" Dobry sen oznacza uczucie odpoczynku, gdy budzisz się i masz energię w ciągu dnia. Wiele rzeczy może uniemożliwić ci uzyskanie dobrej jakości snu, na przykład przeszkadzanie w trakcie snu, częste budzenie się lub niespokojny sen.
Ataki w nocy mogą budzić ludzi chorych i po prostu zakłócać ich sen. Ich mózgom może brakować niektórych ważnych cykli snu. W rezultacie ktoś, kto ma dużo ataków w nocy, może mieć problemy z funkcjonowaniem w ciągu dnia. Może też być chronicznie pozbawiony snu i mieć więcej ataków w ciągu dnia!
Trudności z zasypianiem, wynika z niemożności zasypiania, częstego budzenia się lub zbyt wczesnego budzenia. Ataki epilepsji, nastrój i działania niepożądane leków mogą powodować bezsenność.
Nastrój i trudności ze snem są częstym objawem depresji i lęku. Jeśli problemy ze snem trwają dłużej niż 2 tygodnie i/lub występują inne objawy problemów z nastrojem, pora rozwiązać ten problem, odwiedzając lekarza lub specjalistę zdrowia psychicznego.
Złe nawyki żywieniowe i jedzenie lub picie późno w nocy, spożywanie dużych ilości przed snem, picie kawy lub innych napojów z kofeiną lub picie alkoholu wieczorem to tylko kilka nawyków żywieniowych, które mogą pogorszyć sen.
Skutki uboczne leków mogą powodować senność, innym mogą utrudnić zasypianie. Czas przyjmowania leków na epilepsję może również mieć znaczenie.
Zaburzenia snu to np. bezdech senny, niespokojne nogi lub inne problemy ze snem. Zaburzenia snu mogą pozostawić osobę chorą przewlekle pozbawioną snu i zmęczoną. Nie jest niczym niezwykłym, że ludzie z atakami epilepsji mają również zaburzenia snu.
Ćwicz regularnie, zwróć uwagę na rodzaj i czas ćwiczeń. Energiczne ćwiczenia są zazwyczaj lepsze na początku dnia.
Użyj łóżka do snu, a nie do aktywności fizycznej np. seksu. Wygoda ma duże znaczenie w jakości snu.
Upewnij się, że środowisko do spania jest ciche i ciemne.
Staraj się utrzymywać stałe godziny czasu na sen. Regularne budzenie jest naprawdę pomocne.
Popraw nawyki przed snem - spójrz, kiedy ćwiczysz, nie jedz późno w nocy i wyłącz elektronikę !
Unikaj kofeiny co najmniej 6 godzin przed snem, granicz napoje alkoholowe w nocy.
Weź ciepły prysznic przed snem, aby się zrelaksować.
Przestań pracować lub robić ćwiczenia stymulujące, zanim pójdziesz spać. Spróbuj bardziej relaksujących zajęć.
Rozważ medytację lub formę ćwiczeń relaksacyjnych przed snem.
Jeśli zasypianie zajmuje więcej niż 30 minut, wstań z łóżka i odpręż się lub wycisz przez około 20 do 30 minut, aż się zmęczysz. Przeczytaj coś krótkiego, na przykład artykuł w magazynie, ale nie pogrążaj się w swojej ulubionej książce! Kiedy czujesz się zmęczony, wróć do łóżka. Jeśli nadal nie możesz spać, wstań po 30 minutach. W końcu twoje ciało nauczy się spać, kiedy będziesz w łóżku.
Jeśli strategie behawioralne nie działają, leki takie jak melatonina lub difenhydramina, mogą być względnie bezpieczne. Jednak każda tabletka nasenna (bez recepty lub na receptę) powinna być stosowana wyłącznie pod nadzorem lekarza. Nie przyjmuj tabletek nasennych dłużej niż 2 lub 3 tygodnie. Nawet przy krótkotrwałym użytkowaniu należy się z nimi obchodzić ostrożnie. Zatrzymanie niektórych rodzajów środków nasennych, zwłaszcza benzodiazepin, takich jak triazolam (Halcion), klonazepam (Klonopin) i temazepam (Restoril), może wywołać ataki epilepsji u niektórych osób.
W okresie dużego stresu, takiego jak utrata pracy lub związku, ostrożne używanie tabletek nasennych przez kilka nocy może pomóc w zapobieganiu atakom, spowodowanym brakiem snu. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, porozmawiaj ze swoim lekarzem neurologiem.
Jeśli jesteś uzależniony od tabletek nasennych i przyjmujesz niemal każdej nocy, powinieneś porozmawiać z lekarzem o ich odstawieniu. Lekarz prawdopodobnie spróbuje powoli obniżyć dawkę, którą bierzesz. Może również zalecić lek nie tworzący przyzwyczajeń, który pomaga spać.
Dzieci potrzebują więcej snu niż dorośli. Pediatra może pomóc określić, ile snu dziecko może potrzebować w różnym wieku. Może również pomóc w nauce o powszechnych problemach ze snem u dzieci i tym, jak pomóc im lepiej spać.
Jeśli ataki epilepsji występują u dzieci w nocy lub dziecko jest bardziej zmęczone niż zwykle w ciągu dnia, porozmawiaj z lekarzem neurologiem. Jeśli twoje dziecko konsekwentnie ma więcej ataków, gdy nie sypia wystarczająco, będziesz musiał podjąć specjalne wysiłki, aby poprawić jakość snu i unikać rzeczy, które powodują pozbawienie snu.